20180907_194014-(3).jpg

Michal Černo

Laser box

20. 09. – 22. 09.
Mierové námestie

Objekt laser box pozostáva z oceľovej konštrukcie o rozmere 1,5x2x2 m, sústavy 33 malých polohovateľných zrkadiel a jedného laserového modulu. Dielo funguje na princípe jediného laserového lúču, ktorý mnohonásobným odrazom od zrkadiel vytvára (esteticky pôsobivý) obrazec. Keď je laser vypnutý, svetelný obrazec mizne a tým pádom zaniká aj samotné dielo, zostáva len prázna konštrukcia. Dielo teda stojí na myšlienke jedného svetelného lúču, ktorý vytvára priestor, dáva objektu nový objem, no predsa nie je hmatateľný. Je dočasný, prchavý, fyzicky neuchopiteľný, no stále viditeľný pre oči.
Z bezpečnostným dôvodov bude konštrukcia z vonkajšej strany opatrená plexisklami, aby nedošlo ku kontaktu návštevníkov s laserom a z funkčných dôvodov sa bude laser spúšťať len počas tmy. Prevádzkové možnosti lasera nedovoľujú nepretržité svietenie, bude sa teda musieť v určitých intervaloch vypínať.

Michal Černo (1992) sa venuje architektonickým realizáciám a priestorovým objektom. Je autorom performance boxov, prezentovaných počas festivalu Pohoda 2018. Momentálne pôsobí v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne ako grafik.