dana_tomeckova copy.jpg

Dana Tomečková

V priestore

21. – 23 september
foajé kina Hviezda
19:00 – 00:00 / inštalácia

Inštalácia je prechádzkou po hranici, ktorá vyvstáva zo vzťahu tela a priestoru - tela v priestore. Ako vonkajšok - vnútrajšok. Ako plno - prázdno. Čiaru medzi nimi ťažko nájsť - existujú vždy spolu. Väčšinou o nich neviem, až pokým nezosilnia na intenzite. Tak ako neviem o vetre, pokým nie je tak silný, že neurobím ani krok. Tak ako si neuvedomujem, že som “tu”... Čo znamená byť “v”? Moja pozícia je ambivalentná, bytie v priestore paradox: Telom definujem priestor. Zaberám ho. Nie som pred ním. Som v ňom, tak ako som vo vode. Obklopuje ma a preniká mnou. S rukami otvorenými do strán však zastanem - uniká. Priestor sa voči môjmu telu definuje. Stojím s ním zoči voči. Je slovesom - deje sa, utvára, premieňa. Do tohto priestoru vchádzam. Vstupujem dnu - ostávam vonku. Nič tu nie je a napriek tomu nemôžem povedať “Nič tu nie je”. Vzduch je obalený. Namiesto naprieč prechádzam okolo a pomedzi. (text autorky)

Dana Tomečková sa narodila v roku 1986 v Bratislave. Je čerstvou absolventkou Všvu v ateliéri S+M+L_XL – kov a šperk. Okrem toho študovala aj v Osle a Kopenhagene, momentálne pôsobí na stáži v Kodani. Dana vzhľadom na jej krátke umelecké pôsobenie vystavovala na Slovensku i v zahraničí a získala niekoľko ocenení, medzi ktorými aj národnú cenu za dizajn.

 
fontu00e1n1.jpg

Alžbeta Lišková

Dúha

21. – 23. september
podchod Zlatá fatima inštalácia

Objekt v tvare kruhovej dúhy tzv. halového efektu (efekt halo), umistnený v nike fontány. Reflexný objekt odrážajúci farebné spektrum svetla na steny niky. Objekt predstavujúci idealizujúciu situácie "zabudnutej nefunkčnej fontány" stratenej v priestore pasáže Zlatá Fatima.

 
DSC_0005 (2).JPG

Kristína Migašová a Lorenzo Tonda

murálna maľba

21. – 23. september
GMAB

Profesionálni murálni maliari Kristína Migašová (SK) a Lorenzo Tonda (IT) sú absolventmi Akadémie výtvarných umení vo Florencii. Práve tu sa naučili techniku pravého "fresca", ktorú využívajú dodnes. V ich životopise sa objavujú murálne maľby zrealizované  v Taliansku, Bulharsku, Rakúsku a tento rok prichádzaju i do Trenčína. Popri zachovávaní tradičnej klasickej maľby, umelci vo svojej tvorbe využívajú i prvky súčasnej maľby a vysoko kvalitné ecoprodukty. Murálna maľba v ich ponímaní nadobúda veľmi dôležitú úlohu ako aktívny činiteľ pri premene mesta, jeho verejných budov a priestranstiev, ale i ako nástroj na pozdvihnutie povedomia obyvateľov mesta, s jeho históriou a jeho napredovaním.

 Sponzori murálnej maľby

Sponzori murálnej maľby

 
bila_1.25.1.jpg

Ateliér IN

 

a študenti KIM
STRET

21. – 23. september / sight-specific inštalácia
piatok 22. september / 20:00 / performance
pod Brezinou

Stret záujmov, stret kultúr, čakanie na stret s ekologickým kolapsom. Stret ako príjemná udalosť, ale aj zrážka, počiatok konfliktu. Stret - priestor, kde dochádza k deštruktívnemu kontaktu dvoch entít, aby sa mohla zrodiť tretia. Kolízia, tragédia a pôžitok v jednom okamihu. Stret navodzuje pocit zastavenia času a súčasne upozorňuje na jeho plynutie. Byť znamená stávať sa a teda i smerovať k zániku.
Stret je mysteriózna inštalácia pripomínajúca filmovú scénu, ktorá svojim nevšedným zasadením do bežného prostredia narúša komfortnú zónu našej každodennosti.
Stret s performance a osobitým zvukovým doprovodom je kolaboratívnym projektom študentov a absolventov Katedry Intermédií VŠVU v Bratislave.

Autori v podobnom zložení spolupracujú na projektoch, ktoré sa pohybujú na hranici divadla a performance. Dôraz pritom nieje kladený na dej, či konkrétnu následnosť situácií, ale na celkovú atmosféru, kde herci a prostredie zohrávajú podobne dôležitú rolu. Divadelná performance je špecifická miestom a časom a vzniká ako spoločné dielo prienikom záujmov aktérov. Môže byť vnímaná ako zenový zážitok, kedy nie je potrebné hľadať význam, či zmysel, avšak prítomnosť odrazu spoločenskej nálady je viac než pravdepodobná.

Snu00edmka obrazovky 2017-09-04 ou00a012.54.42.png

Zoltán Nagy

Nesúmerateľnosti

21. – 23. september
KIC / video

Zolo Nagy (1983) je absolvent Fakulty umení v Košiciach, momentálne doktorand na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Selekcia krátkych autorských dokumentárnych filmov pod názvom – Nesúmerateľnosti – pristihuje autora v jeho štandardnej pozícii, v ktorej skúma „povrchy“ a „dutiny“ sociálnej a geometricky rastúcej nerovnosti a vlastným pravítkom vymeriava vzťahy v pozíciách vybraných jedincov. Vitajte v dôsledne globalizovanom, ale aj lokalizovanom svete. Autor reflektuje najmä sociálne disproporcie spoločnosti na pozadí aktuálnych globalizačných procesov.

 
0000.png

Gabriela Zigová

22. september / 21:00 – 00:00
Mestská veža / video projekcia

Videoprojekcia sa metaforicky zameriava na gentrifikáciu a neustály cyklus deštruovania kolektívnej pamäte. Simulácia rozpadajúceho sa a opätovne sa skladajúceho lešenia, ktoré je inšpirované čelnou budovou Cvernovky, sú kritickým komentárom a zároveň spomienkovým aktom za výnimočným objektom a niekdajšou umeleckou komunitou.

Gabriela Zigová sa vo svojej tvorbe snaží o konfrontáciu súčasného umenia s politickými alebo sociálnymi otázkami. Jej diela sú predovšetkým prepojením média fotografie a videa s performance, site specific a interaktívnou inštaláciou. Vo svojej tvorbe pracuje s telom, telesnosťou, pohybom a zvukom, ľudskými zmyslami.

 
hra-na-bud-43.JPG

Hra na budúcnosť

 

štvrtok 21. september
Kino Hviezda
20:00 / divadlo

Koncept a réžia: Petra Fornayová
Tvorba a interpretácia: Petra Fornayová, Adam Hanuljak, Natália Okolicsányiová, Ján Šimko
Vizuálny koncept, realizácia a supervízia vizuálov: Boris Vitázek
Hudba: Lucia Chuťková
Kostýmy: Iveta Haasová
Dramaturgia: Peter Šulej
Technická réžia a svetelný dizajn: Slavomír Šmálik
Voice-over: Lucia Hurajová
Použité texty: Peter Šulej_Prišli Odišli, Jean Améry_O starnutí / Revolta a rezignácia, Alex Williams a Nick Srnicek_ Manifest akceleracionizmu, Paul Verhaeghe_výber z rôznych textov, osobnostné dotazníky MMPI
Produkcia: AST

Hra na budúcnosť _ Subjective Future je fiktívny dokument.
Je subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti štyroch postáv – štyroch umelcov zo štyroch rôznych umeleckých disciplín – tanec, divadlo, výtvarné umenie a filmový dokument, ktoré sú v predstavení zároveň použité ako rovnocenné umelecké prostriedky.  
Z pozície budúcnosti pozeráme aj na prítomnosť, ktorá sa zrazu môže javiť inak.
Tvoríme naše predstavy, vnímame svoje strachy a túžby.
Pozorujeme naše vlastné možné budúcnosti.

awaiting_miracles-photo-endre_koronczy-budapest.jpg

Rokko Juhasz

piatok 22. september
centrum mesta
14:00 / performance

Rokko Juhasz (1963) momentálne žijúci v Budapešti je organizátorom performance festivalu Transart Communication Performance Art Festival (od roku 1988 dodnes). Má 30 ročnú prax ako performer, poét, organizátor. Zúčastnil sa mnohých svetovo významných performatívných udalostí od roku 1988. Od 2009 vedie workshopy performancie na univerzitách po celom svete (Chile, Israel, China, Slovakia, Hungary, Hong Kong, India). Sústreďuje sa na performancie vo verejnom priestore, dlhotrvajúce performancie a rôzne iné performatívne projekty.

 
Exxkluziv_bulletin_130x260_SK.jpg

Monika a Bohuš Kubinský

EXXKLUZIV

piatok 22. september
pod Brezinou
16:00 / happening

Maliarka Monika Kubinská a jej manžel, sochár Bohuš Kubinský sa na tohtoročnej HALE vrhnú do trošku netradičnejšieho umeleckého diela, ktoré nazvali “EXXKLUZIV”. Tentoraz sa k umeleckej látke priblížia z perspektívy happeningu a politicky angažovaného umenia, a na pomoc si zavolali ľudový (až folkloristický) relikt – domácu výrobu oblátok. Prostredníctvom stroja na oblátky a jeho razníc nás budú konfrontovať s kritickými javmi súčasnej spoločnosti. Kým samotný prístroj a lícová strana oblátok reprezentuje príťažlivý a naivný vernakulárny “stredný prúd” stredoeurópskej spoločnosti, rub oblátok nastavuje zrkadlo jej odvrátenej strane. Preto nevinné výjavy anjelov či jasličiek budú striedať ikonografie fašistických, xenofóbnych, totalitaristických alebo extrémistických prejavov.

 
j+k copy.jpg

PJ@NK@

piatok 22. september
pod Brezinou
18:00 / performance

Elektroakustické duo Kateřina Zochová a Pjoni. Harfa, violončelo, vokály, elektronika.

https://pjnk.bandcamp.com

beyondhorizon-23.JPG

Unfold Collective

Beyond the Horizon

22. 09 piatok / 19:00 – 22:00
Ostrov / site-specific inštalácia

Hlavnou myšlienkou inštalácie "Beyond the Horizon" je návrat k slnku. Inštalácia "predlžuje" slnečné lúče, ktoré sú už skryté za horizontom, prostredníctvom zeme a 12-tich svetelných laserových lúčov, ktoré počas určitého intervalu, symbolizujúceho 12 hodín, znázorňujú pohyb slnka na opačnej strane zemegule. Inštalácia je situovaná na mieste, ktoré je z druhej strany (z Ostrova) dobre viditeľné, korešponduje s dráhou slnka a nadväzuje na jeho západ, ktorý nastáva približne o 19.00 hodine.

Unfold Collective je multidisciplinárne kreatívne štúdio tvoriace dotknuteľné a imerzívne zážitky. Kombinujú dizajn, umenie a technológie, aby objavili nové spôsoby aktívneho angažovania publika. Ich tvorba zahŕňa inštalácie, kreatívne aplikácie, výstavy aj podujatia.

www.unfold.is

 

barcode-18.JPG

Barcode DJs

Jakub Pišek, Beata Kolbašovská, Erik Bartoš
 

sobota 23. september
OD Prior
14:00 / happening

Barcode DJ’s je skupina experimentátorov hrajúcich na čiarové kódy, ktoré sa dajú nájsť na obaloch produktov v regáloch obchodov, či medzi odpadkami v kontajneroch. Vytvárajú surreálne asociácie medzi zvukom pokladní a jednotlivými produktami, prinášajúc enviromentálny kontext na pozadí chaotických noisových mračien, podložených tvrdými beatmi. Barcode DJ’s recyklujú nástroje primárne určene pre uspokojovanie boha konzumu. Audiovizuálny výstup môže prechádzať cez agresívnu nelogickú spleť samplov až do ucelených štruktúr limitovaných počtom dostupného tovaru.

 
19264567_1499675160100463_2887926781265527286_o.jpg

Erik Binder

sobota 22. september
pod Brezinou
17:00 / performance

Erik Binder sa narodil v roku 1974 v Hnúšti-Likier. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri profesora Jankoviča, profesora Fischera a na Akadémii výtvarných umení v Prahe u docenta Kokoliu. Dvakrát bol finalistom Ceny Oskára Čepana a patrí k málu slovenských umelcov, ktorí sa živia vlastnou tvorbou. Erik je považovaný za jednu z najvýraznejších osobností strednej generácie na domácej výtvarnej scéne

 

Erik Bartoš

21. – 23. september
TN múzeum
interaktívna site-specific inštalácia

Inštalácia Pendulum pozostáva zo statického svetelného objektu, ktorý je rozkmytávaný na základe synchrónneho dýchania medzi dvoma účastníkmi. Princípom je hľadanie synchronycity medzi dvoma nezávislými systémami - ľuďmi ktorí svojím spoločným pôsobením udržiavajú rytmus kyvadla na základe rešpektu a empatie jeden k druhému. V prípade, že jeden člen nerešpektuje systém ako celok ktorého je súčasťou, celý systém sa rozpadá a prestáva byť funkčný. Kyvadlo je jednoduchý mechanizmus, ktorý udržiava rytmický tok času mechanickými hodinami. Zaručoval, že každá sekunda bude rovnaká ako predchádzajúca a nasledujúca, rovnako ako každá minúta a hodina. Ak by sme vedľa seba postavili viacero nezávislých hodinových mechanizmov, kyvadlo by bolo srdce, ktoré ich synchronizuje.

Kyvadlo je opakovanými pohybmi v priebehu času označované ako harmonický oscilátor, ktorý vibruje okolo svojej vlastnej osi. Jedna z tém, ktoré ma zaujímajú je fraktálové vnímaníe reality. Za pohybom kyvadla môžeme vidieť plynúť sekundy, ale tie tvoria minúty a tie hodiny, dni, roky a životy. Je na nás ako vnímame prežívaný okamih pri predstave monotónneho, repetitívneho pohybu kyvadla, dôležitá je synchronicita celého systému, ktorý sa rovnako ako naše kyvadielko v hodinách pokúša harmonicky oscilovať. Erik Bartoš je absolvent Akadémie umení, katedry intermédií a digitálnych médií u doc. Mga. Michala Murína, ArtD.

kochan:blazo.2_copy.jpg

Martin Kochan a Cyril Blažo

sobota 23. september
cetrum mesta
19:00 / happening

Martin Kochan sa v začiatkoch jeho tvorby venoval angažovanému umeniu vo verejnom priestore. Od roku 2010 aktívne spolupracuje s výtvarníkom Cyrilom Blažom, s ktorým sa venujú nekoncentrovanej, freestylovej, bastardnej tvorbe s množstvom výstupov aj v poli sociálnych sietí a internetu, ktorá osciluje od monumentálneho k momentálnemu. Martin Kochan a Cyril Blažo sú umelecká dvojica, ktorú môžete počas soboty stretnúť v uliciach centra mesta Trenčín s vozíkom plným vecí, z ktorých zrealizujú kresby, maľby a iné objekty. Naďabiť na nich môžete aj po krčmách a baroch a dať si s nimi pivo či limonádu. Tým to však nekončí. Večer otvoríme v galérii Bazovského nevídanú vernisáž, kde autori spontánne nainštalujú všetky veci pokope.

 
_W1A7168_K.jpg

Divadlo Lokál

 

sobota 23. september
Klub Lúč
21:00 / divadlo

Vernisáž a happening, ktorý mapuje príbeh vzniku umeleckého diela, až po jeho slávnostné odhalenie.

Čím je mesto dnes? Je to spiaca krásavica, ktorá odovzdane a najlepšie úplne obnažene čaká na príchod svojho princa? … Alebo je mesto doráňaná a opakovane znásilňovaná obeť žoldniermi kapitálu, v podobe regionálnych, nadregionálnych a globálnych predátorov a predátoriek sprevádzaných kočujúcimi kazateľmi nového neoliberálneho poriadku? Alebo je mesto vycicnutá matka nenažratých a nevďačných potomkov, ktorí sa nehanbia vyciciať z nej nielen mlieko, ale aj krvné doštičky, kostnú dreň a nakoniec aj život?

Námet a scenár happeningu: Juraj Benko, Kamil Bystrický
Réžia: Kamil Bystrický
Účinkujú: Kamil Bystrický, Martina Kedrová, Ivan Kubica, Tomáš Plánka
Vernisáž a autori: Juraj Benko, Kamil Bystrický, Andrej Danóczi, Vlado Ďurajka, Matúš Homola, Martina Kedrová, Ivan Kubica, Tomáš Plánka, Pavol Prekop a neznámi autori

Slovenská premiéra: 23.3. 2017
Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia