PROGRAM A UMELCI

 

Statické inštalácie

(počas celého trvania festivalu, okrem tých, ktoré majú uvedený konkrétny čas)

 

Dana Tomečková / V priestore
foajé kina Hviezda

Ako vnímame hranice, ktoré sú pre nás často neviditeľné? Napríklad hranice medzi telom a priestorom, vonkajškom a vnútrajškom, plnom a prázdnom. Čiaru medzi nimi ťažko nájsť, existujú vždy spolu. Nechajte inštaláciu Dany Tomečkovej narušiť vaše vnímanie hraníc.  

Alžbeta Lišková / Dúha
Zlatá Fatima 

Nájdete poklad ukrytý na konci dúhy? Možno je tým pokladom miesto, okolo ktorého každý deň prechádzate no nikdy ste mu poriadne nevenovali pozornosť. Nechajte sa zviesť farebným svetlom, vnímajte detaily tohto pozoruhodného miesta. Nabudúce ho neobídete bez povšimnutia.

Kristína Migašová a Lorenzo
Tonda  / Murálna maľba
Galéria M. A. Bazovského 

Murálna maľba je žáner minulosti. Na nádvorí GMAB však nenájdete len minulosť. Spojením klasickej a súčasnej maľby sa vám posnažíme pripomenúť, aké je dôležité nezabúdať. Spájať súčasnosť s budúcnosťou. Odhalí kombinácia histórie a pokroku vo vás nový pohľad? 

Ateliér IN / STRET
pod Brezinou

Stret je okamih, ktorý ostal zaseknutý v čase a priestore. Stret záujmov, kultúr. Stret ako príjemná udalosť, stret ako zrážka. Vychutnávajte si kolíziu, tragédiu a pôžitok v jednom okamihu. Počas celého trvania HALA. Súčasťou inštalácie je aj performance, konajúca sa v piatok 22.9. 

Zoltán Nagy / Nesúmerateľnosti
KIC

„Bratia dokážu získať iba občasné špinavé fyzické práce. Najčastejšie sú však nevyplatený, alebo nevyplatení podľa dohody. Drina už nie je základným predpokladom existencie.“ Vitajte v dôsledne globalizovanom, ale aj lokalizovanom svete. Prostredníctvom autorského filmu Nesúmernosť skúmajte rastúcu nerovnosť v súčasnom svete.

Erik Bartoš / Pendulum
22. – 23.9 / 18:00 – 24:00
Vnútorné nádvorie Župného domu
TN múzeum / inštalácia

Pendulum rozhýbete tým najdôležitejším v živote – dychom, nielen tým vašim, budete na to musieť byť dvaja. Podarí sa vám to len s veľkou dávkou rešpektu a empatie voči tomu druhému. Trúfate si? 

 

 


Program a akcie

Štvrtok 21.09.

Ilona Németh / Gabriela Zigová
štvrtok 21. 09.17:30 / GMAB

Galéria M. A. Bazovského Vás srdečne pozýva na otvorenie výstavy a komentovanú prehliadku za prítomnosti oboch autoriek.

Personal Spaces
štvrtok 21. 09. / 19:00 / Coffee Sheep

Personal Spaces je štvorčlenná trenčianska kapela, ktorá svojim inštrumentálnym skladbám dáva osobný priestor. Inšpirujú sa najmä psychedelickou hudbou a atmosférickým post rockom. A keďže nemajú žiadnu stránku ani žiadny soundcloud, musíte ich skúsiť naživo.

Hra na budúcnosť
štvrtok 21. 09. 20:00
veľká divadelná sála kina Hviezda

Koncept a réžia: Petra Fornayová

Ako sa javí prítomnosť, keby sme na ňu mohli nazerať z budúcnosti? Možno úplne inak ako ju vnímame teraz. Vytvárame si predstavy, vnímame svoje strachy a túžby. Skúmame svoje vlastné možné budúcnosti. Aká bude tá vaša?


Piatok 22. 09

ilon_gabika.jpg

Ilona Németh / Gabriela Zigová
piatok 22. 09. / 11:00 / GMAB

Komentovaná prehliadka výstavy s autorkami.

Rokko Juhasz
piatok 22. 09. / 14:00
centrum mesta /
performance

Čo vznikne, keď sa skombinuje 100 sklenených pohárov so zámockou dlažbou? Možno práve rovnováha, ktorá nám pomôže dosiahnuť náš cieľ. A čo potom? Vytvoríme si ďalšie kombinácie a pokračujeme v hľadaní iných rovnováh ďalej a ďalej. Nájdete ju v tejto performance aj vy? 

Monika a Bohuš Kubinský / EXXKLUZIV
piatok 22.9 / 16:00
pod Brezinou
/ happening

Láska vraj ide cez žalúdok. A čo xenofóbia alebo extrémistické prejavy? Dokážeme aj v tomto prípade, prostredníctvom jedla, nastaviť zrkadlo odvrátenej strane našej spoločnosti?

hala_web_diskusia_2.png

Diskusia s umelcami Haly 2017
piatok 22.9 / 17:00
pod Brezinou

Diskutujúci: Petra Fornayová, Barcode DJs, študenti Ateliéru IN
Moderátor: Kristian Lukić
 

PJ@nk@
piatok 22.9 / 18:00
pod Brezinou
/ hudobná performance

Miesto, ktoré dlhé roky spalo, dostane svoje tóny. Tam, kam sme sa často krát báli vstúpiť, nás teraz nadchne harfa, violončelo, vokály a elektronika. Mysleli ste si, že vás v Trenčíne už nič neprekvapí? Započúvajte sa s nami.

Unfold Collective / Beyond the Horizon
piatok 22.9 / 19:00 – 22:00
Ostrov / site-specific inštalácia

Kam ide slnko po západe? V piatok 22. septembra sa deň opäť stretáva s nocou v jesennej rovnodennosti – nasledujúci polrok bude noc dominovať nad dňom. Táto unikátna inštalácia predlžuje slnečné lúče spoza horizontu a sleduje pozíciu slnka. Pozývame vás osláviť slnečné svetlo pri prvom jesennom západe slnka.

Gabriela Zigová 
piatok 22.9 / 21:00 – 00:00
Mestská veža / site-specific inštalácia 

Rozpad a následné poskladanie sa. Trochu tak, ako naša kolektívna pamäť, nemyslíte? Videoprojekcia na mestskej veži, inšpirovaná čelnou budovou pôvodnej Cvernovky, sa metaforicky zameriava práve na tento problém. Prostredníctvom kritického komentára a zároveň spomienkového aktu za výnimočným objektom a niekdajšou umeleckou komunitou sa spolu s nami zamyslite, ako rýchlo zabúdame. 

d2-stret-BJ-20.JPG

Ateliér IN / STRET
piatok 22. 09. / 21:00
pod Brezinou / performance

hala_web_after_piatok.png

piatok 22.9 / 22:00
Klub Lúč

DETEKM
ISAMA ZING

PURE

Viac info na klubluc.sk

 


Sobota 23. 09

Barcode DJs
sobota 23.9 / 11:30
OD Prior / performance

Jakub Pišek, Beata Kolbašovská,
Erik Bartoš

Ako znejú keksy? A polohrubá múka? Do toho polotučné mlieko. Konzerva s tuniakom. Kilo jabĺk. Žuvačky… Zastavte sa v sobotu v Priore. Započúvajte sa. Potraviny vám zahrajú.

 

Súčasná murálna maľba
sobota 23.9 / 15:00 / GMAB
prednáška/workshop

Cestujte s nami v čase! Praktická prednáška Kristíny Migašovej a Lorenza Tonda, absolventov Akadémie umení vo Florencii, vás prenesie do obdobia zrodu fresky – renesancie a vzápätí späť do súčasnosti. 

Martin Kochan & Cyril Blažo
sobota 23.9 / happening
centrum mesta
GMAB /
19:00 / vernisáž

Stretnete ich všade. Nazrite im cez rameno. Možno zvečnia práve vás. Alebo ich pohľad na svet. Nad pohárom v bare, v pohybe či v sede, svoje pocity budú prelievať na plátna a skicáre. Na záver ich tvorenia prebehne spontánna inštalácia v GMAB.

Lokál
sobota 23.9 / 21:00
Klub Lúč / vernisáž & happening

Divadlo Dogma

Príbeh vzniku umeleckého diela, až po jeho slávnostné odhalenie. Autori si kladú dôležitú a ambicióznu otázku: Čím je mesto dnes? Príďte s nami hľadať odpoveď.

Erik Binder
sobota 23.9 / 17:00
pod Brezinou / performance

Život je nepredvídateľný. Umenie, performance a hudba v podaní Erika Bindera zaplní celý park Pod Brezinou kreativitou a vlastným svetom. Nechajte sa vtiahnuť do hry a zažite nečakané.

 

 

sobota 23.9 / 22:00
Klub Lúč

Ventolin
 DASH