HALA 2018 zas a znova v centre Trenčína! Už po šiestykrát sa spolu všetci stretneme, aby sme oživili Trenčín kultúrou a umením. Centrum mesta v priebehu troch dní ožije prostred-níctvom performancií, inštalácií, divadla a hudby. Objavujte, načúvajte a užite si s nami jedinečnú atmosféru Sympózia súčasného umenia HALA 2018.

 
 
 

PROGRAM

 
 

WARM-UP / NEDEĽA / 16. 09

hala_artist_fucek.jpg

DIVOČINY

divadlo / 14:00 / Coffee Sheep

Rozprávka so živou hudbou o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. A o jeho mačke. A o divočinách. A o množstve iných vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka. Rozprávka o radosti z vystrájania pre deti a dospelých, v ktorých žijú Divočiny, vhodná do interiéru aj exteriéru.

 
 

ŠTVRTOK / 20. 09

 
ruky-nohy-matrice

RUKY – NOHY – MATRICE

Workshop / 16:00 / GMAB

Grafický workshop vás oboznámi s netradičnou formou prípravy grafických matríc a pripraví vás na predstavenie - akčnú grafiku Choreografiku Petra Valiska – Timečka & tanečníka Jara Viňarského. Spoločne si pripravíme matrice, ktoré si pripevníme na dlane a topánky. Následne ich budeme odtláčať na väčší formát a vytvoríme spoločnú veľkoformátovú kompozíciu.

hala-artists_choreografika.jpg

CHOREO_GRAFIKA III.

Akčná grafika / 17:00 / GMAB

Vizuálny projekt CHOREO_GRAFIKA je v poradí tretia akcia prezentujúca akčné formy grafiky a súčasného tanca v koncepcii vizuálneho umelca Petra Valiska – Timečka, ktorý sa venuje veľkoformátovým prejavom súčasnej akčnej grafiky. Tá je vyjadrená prostredníctvom stopy tanečnej choreografie odtlačenej na plátne.

hala-artists_RAFA.1.jpg

NOVÝ NACIONALIZMUS V SRDCI EURÓPY

Videoprojekcia / 18:00 / Coffee Sheep

Projekt Nový nacionalizmus v srdci Európy Rafa kontinuálne rozvíja od roku 2009 a mapuje tak prejavy extrémizmu, násilie medzi majoritou a menšinami. Zameriava sa na národnostne založené konflikty: Slováci a Maďari, Slováci a Rómovia, Česi a Rómovia a Poliaci a Židia. Autor sa usiluje o okamžitú reakciu, ktorá vznikne vo verejnom priestore a vždy je v centre diania.

 
 

PIATOK / 21. 09

 
hala-artists_fonray-extra.1.jpg

EXTRAVAGANCIA

video-inštalácia / 16:00 / GMAB

Divadelná hra - monodráma Extravagancia súčasného dramatika, predstaviteľa tzv. „nového argentínskeho divadla“, jedného z najčastejšie inscenovaných súčasných hispánskych autorov, Rafaela Spregelburda, rozvíja tému výstrednosti prostredníctvom nosného príbehu troch sestier, spálených rodných listov a osudov žien na malých dedinkách, ktoré nie sú pri mori.

 
umenie akcie - zaci kresbu

UMENIE AKCIE / ZAŽI KRESBU

workshop pre dospelých / 18:00 / PERFORMANCE BOX

Hovorí sa, že nie je dôležitý cieľ, ale cesta. Čo je pri umeleckom diele dôležitejšie? Proces jeho tvorby, umelcove zručnosti, alebo výsledok? Proces tvorby je umeleckým aktom, ktorý môže byť aj samotným dielom. Vyskúšajme si spolu tento prístup ku klasickému médiu, ako je napríklad kresba a zaexperimentujme si so spôsobmi, ako sa dá kresliť.

hala-artists_social.iamplanet.jpg

I AM PLANET

koncert / 20:00 / Coffee Sheep (pri zlom počasí GMAB)

I AM PLANET, vlastným menom Patrik Korinok, je slovenský skladateľ a hudobník silne inšipirovaný prírodou, spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalismu.

 
hala-artists_stefa-papier.jpg

PAPIEROVANIE

performance / 17:30 / PERFORMANCE BOX

Kým/čím sme a čo konáme, keď pracujeme? A je dnes, vzhľadom na stieranie hraníc medzi prácou a voľným časom, takáto otázka vôbec zmysluplná? Práca je práca je práca. Práca už nie je práca, je to náš život, stáva sa performanciou.
Papierovanie, analyzuje neustály kolobeh a monotónnosť pracovného procesu, artikuluje pseudo-aktivitu, zbytočnú prácu a nadprácu.

 
hala-artists_DIVOTVORBA.jpg

DIVOTVORBA

hovorené slovo / 18:30 / MOROVÝ STĹP

Projekt Divotvorba ponúka istý priestor pre začínajúcich autorov, ktorí by sa radi prezentovali pred publikom. Umožňuje im to nielen konfrontovať svoju tvorbu s inými autormi, ale predovšetkým s ich vlastným prednesom pred divákmi. Počas Haly sa "divotvorní" autori predstavia priamo vo verejnom priestore centra mesta.

 

SOBOTA / 22. 09

sabol-turkovic.jpg

PROTI VŠETKÝM!

workshop a happening / 10:00 / GMAB

Filip Sabol (1989) a Michal Turkovič (1987) sú autori, ktorých ťažisko záujmu spočíva v témach súvisiacich s verejným priestorom. Pri tomto projekte sa autori vzdávajú svojho odstupu, pozície pozorovateľov diania v meste a vystupujú v pozícii slovenského občana, ktorý je zmätený a znepokojený, občana, ktorý vidí východisko v zjednotení ľudí v dav a v následnej demonštrácii či proteste.

 
hala-artists_fucek-box.jpg

ARCHITEKTÚRA VNÚTORNÝCH VZŤAHOV

performance / 16:00 / PERFORMANCE BOX

Čo zostane z architektonického priestoru, keď vynecháme formu? To je otázka, ktorou sa Viktor Fuček dlhodobo zaoberá. Jeho projekt v rámci sympózia HALA 2018 tentokrát predsatví performance založenú na princípe prastarej hry „Preberanie“ (string game), ktorá v niektorých kultúrach spĺňala funkciu externej pamäte, skrze ktorej sa podávali príbehy a legendy z generácie na generáciu. Pomocou tejto „hry“ a intuitívneho pohybu tela bude vizualizovať bežne nepomenované príbehy, vnútorné vzťahy a vzájomné konštelácie.

 
artists_social_raptor.jpg

RAPTOR KOCH

Koncert / 21:30 / Coffee Sheep (GMAB)

DIY-avant-freak-lo-fi-pop z východného Slovenska odznie v sobotu večer na HALE v podaní mladého experimentátora s bokombradami. Predstaví nahrávky z jeho dvoch albumov ROBOT LOVE / Mačky majú oči a iné, charakterizované ako zmutovaný dávny artrock, či vypitvaná nostalgia popmusic.

 
hala-artists_social-WS.3.jpg

AKO NA ARTBOTA

workshop pre deti / 15:00 / GMAB

Dokážu stroje kresliť? Samozrejme, kresliť predsa môže každý! Ak neveríte, príďte sa presvedčiť a jeden takýto kresliaci (prí)stroj si spolu vyrobíme. Bude to hračka, takže to zvládnu aj deti.

 
hala-artists_social.altar-duo.jpg

ALTAR DUO

koncert / 19:00 / Coffee Sheep

Známa slovenská jazzová dvojica, saxofonista Nikolaja Nikitina a klavirista Ľuboša Šrámeka sa predstaví s albumom Altar, ktorý pozostáva z deviatich skladieb, ktoré reflektujú súčasnú európsku jazzovú hudbu, no bez obchádzania tradícii. Okrem vlastnej tvorby siahli aj po téme Leoša Janáčka, J.S. Bacha, či po parafráze známeho štandardu, pričom ich inšpirovala tvorba mnohých velikánov.